05.04.2023
Vyhněte se potenciálním nástrahám při rekonstrukci domu

Koupit novostavbu, nebo starší rodinný dům? To je věčná otázka zájemců o koupi nemovitosti. I když se rozhodnete koupit několik desítek let starý rodinný dům, otázky nekončí. I tak máte totiž dvě možnosti – buď začít bourat, nebo se do něj nastěhovat a začít rekonstruovat. Zvlášť důležité je důkladně zvážit postup prací, aby byl celý proces efektivní. Jak na to?

Bourat, anebo zachovat stavbu a pustit se do rekonstrukce? Toť otázka, kterou si pokládá mnoho čerstvých majitelů nemovitosti. Ve prospěch rekonstrukce mluví hned několik nesporných výhod. Za prvé, můžete se hned nastěhovat a nemusíte už platit nájem do cizí kapsy. Stavět a renovovat budete s největší pravděpodobností postupně, vyhnete se tedy velkým půjčkám a hypotéce. Dům jste si také vybrali nejspíš proto, že se vám líbí tak, jak je, zasazený do aktuálního prostředí a sousedství jiných domů. Stačí jen si ho přebudovat k obrazu svému.

Správný postup je klíčový

Než se pustíte do práce, je nutné stanovit si přesný postup prací. Nejčastější chybou je, že se s opravami začíná v přízemí a podkroví je až poslední. To není praktické zvláště v případě, kdy se ukáže, že budete muset měnit celý krov a střechu. Nejprve je tedy třeba opravit co nejkvalitněji hrubé nosné konstrukce. Jinými slovy, i když byste raději začali novou kuchyňskou linkou, kterou se pak můžete pochlubit přátelům, začněte tím, co není na první pohled vidět, přestože se vám bude zdát, že sypete peníze do neznáma. K čemu by vám však byla hezká podlaha, když konstrukce pod ní není rovná, podlaha vrže a houpe se?

Zaměřte se také na možné poruchy a závady. Nejčastěji je to u starších domů vlhkost a statika. Domy se dřív od země neodizolovávaly a stará lepenka už dávno nemusí fungovat. Výsledek je, že domy mají vlhké zdi a je v nich zatuchlo. Druhým problémem bývá statika. Může to být velká prasklina ve zdi nebo naklánějící se stěna. Až vyřešíte tyto zásadní poruchy, můžete se přesunout k povrchům. Správná cesta je tedy zevnitř ven. Jakmile totiž budou základy, izolace proti vodě a konstrukce krovu zakryté dalšími vrstvami, bude velmi obtížné je vyměnit.

Bez stavebního odborníka ani ránu

I když budete v pokušení udržet nad vším dohled svépomocí, radíme nepřeceňovat vlastní síly už jen kvůli nedostatku odbornosti, jakkoli máte smysl pro zdravý úsudek. Plánovanou přestavbu ještě ve fázi přemýšlení zkonzultujte se stavebním inženýrem. Rozhodně to udělejte dříve, než začnete se samotnými stavebními pracemi. Pomůže vám s přípravou projektové dokumentace a poradí vám se získáním stavebního povolení. Nezapomeňte také na komfort, který je výsledkem správného výběru, propojení a funkčnosti všech technologií zároveň.

Není možné uvažovat odděleně o teplu, vzduchu, vodě, úspoře energií a ovládání technologií. Podobně složité je hledat chybu v množství dodavatelů, kdy se jeden odvolává na druhého a k zodpovědnosti se nikdo nehlásí. Vícero dodavatelů s sebou nese zvýšené nároky na koordinaci různorodých řemesel, proto současné trendy v realizaci staveb často vedou k tomu, že stavební technologie pro rodinný dům řeší jeden dodavatel. Česká firma LAMA ENERGY GROUP vstupuje do segmentu technologií pro bydlení a moderní novostavby. Nejmladší divize LAMA home se zaměřuje na profesionální projekce a realizace té nejlepší možné kombinace technologií, co se týče vytápění, větrání, chlazení, vody, elektroinstalací či dodávek energií. Mít na své straně pro projekt domu partnera s reputací a zázemím špičky v energetice s vlastní těžební infrastrukturou je obrovskou přidanou hodnotou.


Zpět na novinky